انواع لایه بندی برد ها

انواع لایه بندی برد ها

انواع برد ها

یکی از اصول اولیه در صنعت الکترونیک، شناخت تمامی برد های PCB است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تمامی موارد این موضوع بپردازیم. برد های مدار چاپی در انواع و اندازه های گوناگون، جنس، تکنولوژی و لایه های مختلف همراه با کیفیت های معمولی و بالا تولید می شوند. بر روی برد های مدار چاپی می توان هر نوع تغییر را پیاده کرد. تمامی مواردی که در ادامه خواهیم گفت به هر مقداری که نیاز باشد با توجه به کاربرد مصرف کننده از آن دارد قابل تغییر خواهد بود.

  1. برد مدار چاپی تک لایه

برد تک لایه عموما برای مدار های الکتریکی معمولی و ساده استفاده می شوند . بر روی یک طرف آن ها تنها یک ورقه نازکی از مس قرار می گیرد.

  1. برد مدار چاپی دو لایه :

برد مدار چاپی دو لایه، می توانند از دو نوع تهیه شوند. نوع اول فنلی و نوع دوم از جنس فایبرگلاس می باشد. تفاوت این برد PCB دولایه با برد، تک لایه این است که هر دو طرف این برد یک لایه نازک مسی وجود دارد. تفاوت دیگر این است که در برد دولایه از دو طرف برد برای جایگذاری قطعات استفاده می شود که این کار مدار چاپی را کوچک تر و فشرده تر می کند .


همچنین بخوانید :

مونتاژ دستی قطعات DIP

مونتاژ DIP


 

  1. برد مدار چاپی چند لایه :

برد مدار چاپی دو لایه، دارای چند لایه مس می باشد که دربرابر همدیگر عایق می شوند و معمولا برای استقامت بیشتر برد آن ها را به صورت چند لایه ای درست و مورد استفاده قرار می دهند.

سفارش برد چند لایه

تمامی برد های مدار چاپی، در هرکدام از دسته های بالایی که باشند. در برد چند لایه می توان تا ده ها لایه به برد اضافه کرد اما همانطور که میدانید اینکار هزینه بر خواهد بود.

انواع لایه بندی برد ها

جنس برد مدار چاپی

با توجه به این نکته که برد مدار چاپی دارای انواع و عمکرد های متفاوت، قابلیت جذب رطوبت و دما هستند، از مواد مختلفی برای تولید آن ها استفاده می شود. از نکات حائز اهمیت که در انتخاب مواد اولیه مورد نظر باید به آن توجه ویژه داشت دما و رطوبت است. در صورتی که در انتخاب این دو عامل سهل انگاری شود می تواند بر روی عمکرد برد مدار چاپی اثر مخربی داشته و آن را ضعیف کند .

برد راجرز

برد راجرز(rogers) برد های خیلی نازک و با دی الکتریک بالا می باشند. از تفاوت های برد راجرز و برد های FR4 می توان به قیمت بالای برد های راجرز اشاره کرد. در واقع بسته به تکنولوژی که در ساخت آن صورت می‌ گیرد هزینه بیشتری نیز خواهد داشت .

بردهای انعطاف پذیر

در حقیقت برد مدار چاپی انعطاف پذیر متشکل از فیبر مدار چاپی و سیم های مدور می باشد. در این برد می توان از مزایای هر دو استفاده کرد. در رابطه با فن آوری به کار رفته در این برد ها می توان به فن آوری فوتولیتوگرافی اشاره کرد. به همین دلیل این نوع برد های مدار چاپی انعطاف زیادی از نظر هندسه بسته بندی داشته و با تمامی این شرایط تراکم دقیقی از این برد ها را ایجاد می کنند .


همچنین بخوانید :

شابلون اس ام دی

مونتاژ برد های الکترونیکی


 

  1. برد انعطاف پذیر یک لایه

برد انعطاف پذیر تک لایه ساده ترین نوع برد های انعطاف پذیر استفاده می باشند که فقط می توان بر روی یک سمت از آن قطعات را مونتاژ کرد. بردهای تک لایه به دو صورت ارائه می شوند. در حالت اول تمامی برد های مدار چاپی انعطاف پذیر هستند اما در حالت دوم بخشی از برد مدار چاپی انعطاف پذیر است در صورتی که بخش دیگر آن سخت می‌باشد.

  1. برد انعطاف پذیر دو لایه

برد مدار چاپی انعطاف پذیر دو لایه از انواعی به شمار می آیند که علاوه بر داشتن تمامی مشخصات برد های مدار چاپی انعطاف پذیر تک لایه می توان در هر دو سمت آن قطعات را مونتاژ نمود . طرز کار آن ها به این صورت است که فضای کمی را اشغال می کنند و این ویژگی یک مزیت برای آن ها به شمار می رود.

  1. برد انعطاف پذر چند لایه

برد انعطاف پذیر چند لایه اخرین نوع و گرانترین نوع برد مدار چاپی انعطاف پذیر می باشد. از آنجایی که برای مونتاژ کاری قطعات فقط از دو سو استفاده می شود سوالی که مطرح می شود این است که تفاوت آن با مدل های بالاتر چیست؟ در جواب به این سوال باید گفت که هرچه ظرفیت و مقاومت برد بالاتر باشد تعداد لایه های بالا تر نیز به آن اضافه می شود . از این رو این برد ها این قابلیت را داشته که تا ده ها لایه تولید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

اگر می خواهید یک مشاوره رایگان بدون هیچ گونه تعهدی دریافت کنید، فرم زیر را پر کنید، با شما تماس بگیریم.